ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu’nun Açılışı Yapıldı

Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu’nun Açılışı TÜBA Başkanı Prof.Dr. Ahmet Cevat Acar, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Daire Başkanı Mahmut Ağırman, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Ö.İrfan Küfrevioğlu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen yaklaşık 105 öğretmenin katılımıyla Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.
Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu’nun Açılışı Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Atatürk Üniversitesi’nin katkılarıyla, 31 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, Türkiye Bilimler Akademisi  (TÜBA) Bilim Eğitimi Programı II. Uygulamalı Bilim Eğitim Kursu açılış töreni, Atatürk Üniversitesi Orhan Yavuz Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Törenin açılış konuşmasında söz alan Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali Yılmaz, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu ve öğretmenlerle meslektaş olduğu için de gurur duyduğunu belirtti. Yılmaz, bu yıl ikincisi yapılan bilim eğitim kursunun, birincisinin ise Gazi Üniversitesi’nde gerçekleştiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen birinci programın başarılı ve faydalı geçmesi üzerine bunu devam ettirme kararı aldık ve ikincisini de Atatürk Üniversitesi’nin katkılarıyla Erzurum’da gerçekleştirdik. Eğer kaliteli bir insan gücü yetiştirmek istiyorsak, bu iş için kilit isimlerden birisi öğretmendir. Dolayısıyla biz bu öneme atfen öğretmenlerimize, zamanın gerektirdiği donanımları kazandırmak amacıyla bu iş birliği çerçevesinde bir takım laboratuvar tekniklerini ve bilimsel gelişmeleri güncellemek amacıyla bu tür toplantıları yapıyoruz. Hizmet öncesi öğretmen yetiştirmede bazı aksaklıklar ve eksikliklerimizin olduğunun farkındayız. İşte bizler de bu tür sorunları çözmek için burada toplanmış bulunuyoruz. Bizim yıl içerisinde devam etmekte olan kurs ve seminerlerimiz var. Söz konusu eğitim programımız, faaliyetlerimiz içinde en prestijli kabul ettiğimiz faaliyetlerimiz arasında” dedi.

TÜBA 2. Uygulamalı Bilim Eğitimi Kursu için, üniversite olarak hem fiziki ve laboratuvar mekânların hazırlanması ve hem de beklenen yararların sağlanması için elimizden gelen bütün imkânları seferber etmeye çalıştık” sözleriyle konuşmasına başlayan Atatürk Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ö. İrfan Küfrevioğlu, öğretmenlerin rahatça eğitim görebilmeleri için imkânların hazır olduğunu belirtti.

Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar ise bu programın, öteden beri var olan bilim eğitimi programının Milli Eğitim Bakanlığı’na özgü bir versiyonu olarak görülebileceğini söyledi. Türkiye Bilim Akademisi’nin, dünya bilim akademileri gibi bilim eğitimi programlarını yürüttüğünü söyleyen Acar, bu faaliyetlerin artırılarak devam ettiğini belirtti. Prof. Dr. Acar: “ Bu programların amacı bilim eğitimin daha etkin hale getirilmesidir. Başka bir deyişle bilim eğitiminin hem öğreticiler hem de öğrenciler açısından daha cazip, etkili, ilgi çekici, hale getirilmesidir.

 Açılış konuşmalarının ardından ise Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Rektör Yrd. Prof. Ö. İrfan Küfrevioğlu`na plaket taktim etti. 

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.