ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ

   
TÜRKÇE SÖZ VARLIĞI PROJESİ

Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının bünyesinde hayata geçirilen Türkçe Söz Varlığı Projesinin Erzurum'daki okullarında uygulama süreci ile ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdürümüz Salih Kaygusuz; EBY Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mücahit Kağan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet Yaşar Yıldırım, İl Milli Eğitim Ar-Ge Şube Müdürümüz Ömer Faruk Pala ve Türkçe Söz Varlığı Projesi Erzurum İl Koordinatörü EBY Üniversitesi Dr.Öğr. Üyesi Melike Uluçay ile görüştü. Erzurum'da pilot olarak  olarak  seçilecek okullarda projenin sağlıklı olarak uygulanması için izlenecek yol haritasını değerlendirildi.

Türkçe Söz Varlığı Projesi Türkiye genelinde pilot uygulama olarak Erzurum dahil 26 ilde uygulanacak. Türkçe Söz Varlığı Projesi (TSVP) ile ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin (2-12. sınıflar) yazılı dile dayalı olarak kullandıkları sözcükler belirlenecek,  sınıflandırılacak, sıklık listelerinin oluşturulacak ve yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla dilbilimsel çözümlemeleri yapılacak. Böylece öğrencilerimizin  hangi kelimeleri, hangi yaşta ne şekilde kullanacağı, kitaplarda ve yayınlarda bu kelimelerin yer almasının ne kadar  uygun olacağı, öğretmenlerimizin, velilerimizin ve toplumumuzun tüm fertleri için kelimelerin ne şekilde kullanılacağı konusunda çok kapsamlı bir çalışma ilimizde hayata geçirilmiş olacak.

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.