ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'na başvuruda bölgede 1., Türkiye'de 3. sıradayız.

Erzurum, TÜBİTAK 2204-A  Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması başvurularında bölgede 1. Türkiye'de ise 3. olarak büyük bir başarıya imza attı.
TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması'na başvuruda bölgede 1., Türkiye'de 3. sıradayız.

Erzurum, TÜBİTAK 2204-A  Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması başvurularında bölgede 1. Türkiye'de ise 3. olarak büyük bir başarıya imza attı. 53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'na Türkiye geneli 25 bin 095 başvurudan 1796'sı Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardan yapıldı. Erzurum'dan bu yarışmaya 2019'da 598, 2020'de 606, 2021'de 1088,2022'de ise 1796 başvuru oldu. Böylelikle Erzurum proje başvuru sayısını bir önceki yıla göre %61 artırmış oldu.

 TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması; Türkiye geneli 12 bölgede gerçekleştirilen ve lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla her yıl düzenleniyor.

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz yayımladığı mesajda, "Bu sürece emek veren öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, ilçe yöneticilerimize, arge birimimize ve en önemlisi sevgili öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Gönülden tebrik ediyorum.
Hedefimiz eğitimde her alanda ilk 10'da olabilmek..." ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Bölge Finali 14-17 Mart 2022 tarihleri arasında Erzurum'da, Türkiye Final Yarışmaları ise 23-26 Mayıs 2022 tarihleri arasında TÜBİTAK tarafından belirlenen ilde yapılacaktır.

 

TÜBİTAK 2204-A nedir?

Yarışma Kategorileri

Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı, Yazılım olmak üzere 12 ana alanda düzenlenir.

Değerlendirme Yöntemi ve Kriterleri

Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul- Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 Bölge Koordinatörlüğü tarafından yürütülüyor.

Ödüller

Bölgelerde yapılacak yarışmalarda başarılı bulunan projelere Bölge Birinciliği, İkinciliği ve Üçüncülüğü ödülleri verilecek. Bölge birincileri yarışmanın final aşamasına davet edilerek, final yarışmasında başarılı bulunan projelere Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülü, Bölge ve final yarışmalarında ödül alan öğrencilere para ödülü ve başarı belgesi, varsa danışman öğretmenine para ödülü verilecek. Final yarışması değerlendirmesi sonucunda jüri tarafından uygun bulunursa Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü verilecek.

Final Yarışmasında ulusal dereceye giren öğrenciler, üniversite sınavına girecekleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanırlar.

Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilecek projeler, Final yarışmasında derece alan projeler arasından belirlenir. Uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilerek Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödüllerinden birini alan öğrenciler, uluslararası yarışmada derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu programlar hariç kontenjan dışından ÖSYM tarafından yerleştirilir.

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.