ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TARİHİ ERZURUM LİSESİ PROJE OKULU OLDU

1889’de Sultan Abdülhamid Han tarfından tarafından kurulan ve mazisi itibarıyla ülkemizin en köklü liselerinden biri olan Erzurum Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “Proje Okulu” olarak kabul edildi.
TARİHİ ERZURUM LİSESİ PROJE OKULU OLDU

Erzurum’un ve bölgenin en köklü ve tarihî lisesi olarak bu yıl kuruluşunun 130. yılını kutlayacak olan Erzurum Lisesi, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünün MEB Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim KurumlarıYönetmeliğinde Proje Okullarının Belirlenmesi başlığı altında yer alan  “Okulun açılış tarihi, yapısı veya yetiştirdiği devlet adamları itibarıyla tarihi nitelik taşıması” maddesine istinadenMilli Eğitim Bakanlığına yapmış olduğu teklif neticesinde “Proje Okulu” olarak belirlendi. Alınan bu karar doğrultunda Erzurum Lisesi 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren “Sınavla Öğrenci Alan Lise” olarak eğitim-öğretim hizmeti sunmaya devam edecek.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu sözlere yer verdi; Kurulduğu 1889 yılından günümüze kadar ülkemiz eğitim tarihine yön veren ve  ilimizin en köklü eğitim kurumu olan tarihî Erzurum Lisesi yetiştirdiği sayısız devlet adamı, akademisyen, komutan ile ülkemizin kalkınmasında etkin rol oynamıştır. Bu nedenle tarihî misyonuna uygun olarak Erzurum Lisesi’ne hak ettiği değeri artık kazandırmanın sevincini yaşamakla beraber  Erzurum Lisesi ile ilgili beklentimiz ve umudumuz daha da arttı. Hedefimiz Erzurum Lisesi’nin geçmişte olduğu gibi Türkiyenin dört bir yanından öğrencilerin tercih ettiği, ülke çapında adını duyurmuş bir marka lise haline gelmesi. Bunun ilk adımı olarak Lisemiz proje okulu olarak belirlendi. Okulumuzun Kültür Sitesi içerisinde bir Eğitim Müzesi açılacak ve hizmet binasında da gerekli fiziksel düzenlemeler yapılacak. Ayrıca tarihi dokusuna uygun olarak yapılacak restorasyon çalışmaları da planlanıyor. Valimiz Sayın Okay Memiş’e, Milletvekilimiz Sayın Zehra Taşkesenlioğlu’na ve ilimiz siyasetçilerine  bu konuda bizlere verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. İlimizin eğitim hayatına hayırlı olmasını diliyorum.”

05-04-2019

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.