ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Töreni" Sayın Cumhurbaşkanımızın Teşrifleri İle Gerçekleştirildi

Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında yapılan iş birliği sonucu Erzurum 1. OSB Mesleki Eğitim Merkezi açılış töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile 10 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Erzurum, İstanbul ve Konya'da eş zamanlı gerçekleştirilen açılış törenlerine Sayın Cumhurbaşkanımız Külliye'den canlı bağlantı ile katılım sağladı.


Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, mesleki eğitimde yeni bir döneme girdiğimizi ifade ederek yapılan kanun değişikliği ile hem öğrencilerimizin hem de işverenlerin çok avantajlı bir duruma geldiklerini ifade etti. 2022'de mesleki eğitimi daha da güçlendireceklerini ve sektörün talep ettiği iş gücünü yetiştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanımız açılış konuşmasında Türk ekonomisi, sanayisi ve eğitim sistemi adına çığır açan bir projeyi daha gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını belirtti.  "Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi, ülkemizin temel ihtiyaçlarından birini daha gideriyor" değerlendirmesinde bulundu. Bu projeyle, Türkiye'de üretimin ve istihdamın lokomotifleri hâline gelen organize sanayi bölgelerinin, eğitim alanında sorumluluk üstlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanımız "Teori ile pratiği başarıyla buluşturan, eğitimde kamu-özel dayanışmasını güçlendiren bu güzel projenin; ülkemiz, milletimiz, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve iş dünyamız için hayırlara vesile olmasını diliyorum." temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanımız hazırladıkları tüm bütçelerde aslan payını daima eğitime ayırdıklarını hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Hazırladığımız tüm bütçelerde aslan payını daima eğitim öğretime ayırdık. Mesela 2002 yılında eğitime bütçeden 7,5 milyar lira ayrılmışken, 2022 yılında bu rakam, yükseköğretim dâhil, 274 milyar 384 milyon liraya çıktı. Derslik sayımızı 343 binden 606 bin seviyesine çıkartarak, ülkemizin dört bir yanını modern eğitim kurumlarıyla donattık. Bugüne kadar yaptığımız 714 bin 429 atamayla, okullarımızın öğretmen eksiğini giderdik. İnşallah bu ay sonunda 15 bin öğretmen ataması daha yapıyoruz." dedi.

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mesleki Eğitim Merkezlerinde 26.11.2021 tarihinde çırak öğrenci sayısı 673 iken 10.01.2022 tarihinde bu sayı 3116'ya yükselmiştir. Mesleki Eğitim Merkezleri öğrenci sayısında %463'lük bir artış sağlanmıştır. İlimizde üç Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Aziziye'de bulunan Erzurum 1. Organize Sanayi Bölgesi Erzurum 1. OSB Mesleki Eğitim Merkezi ile  Palandöken'de bulunan 2. Organize Sanayi Bölgesi bir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile ve Oltu Organize Sanayi Bölgesi de Oltu Mesleki Eğitim Merkezi ile ilişkilendirilmiştir. Erzurum'da 3'ü müstakil, 42'si de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde olmak üzere toplam 45 Mesleki Eğitim Merkezimiz mevcuttur.

Açılış törenine Sayın Valimiz Okay MEMİŞ, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet SEKMEN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ ve protokol üyeleri katıldı.

10-01-202210-01-202210-01-2022


Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.