ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullarımız Çevre Dostu Oluyor

Bakanlığımızca yürütülen Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi kapsamında güneş enerjisi panellerinden sıfır atık kütüphanesine kadar birçok çevreci uygulamanın yer aldığı Ömer Nasuhi Bilmen İlkokulu, Yakutiye ilçemizin ilk çevre dostu okulu oldu.
Okullarımız Çevre Dostu Oluyor

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Sn. Salih Kaygusuz, Ömer Nasuhi Bilmen İlkokulunda düzenlenen törende projenin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşleri Sayın Emine Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirildiğini dile getirerek Bakanlığa ve emeği geçenlere şükranlarını sundu.
 "Çevre Dostu 1.000 Okul Projesi"nde öğrencilerimize temel eğitim seviyesindeyken çevre bilincini, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek, buna ilişkin uygulamaları göstermenin ve uygulatmanın hedeflendiğini belirttiği konuşmasında: "Proje kapsamında, ülkemizin her ilçesinden en az bir okul olmak üzere 1.000 okulumuzun altyapı ve donatım açısından, mümkün olduğunca sürdürülebilirliğe ilişkin ögeleri içerecek hâle getirilmesi sağlanmıştır. Okullarımızda; enerji tüketiminin azaltılmasına, yenilenebilir enerji ve su tasarrufu sağlanmasına, öğrencilerin geri dönüşüm ve sıfır atık konularındaki farkındalıklarını artırmaya yönelik uygulamalar yapılmıştır. Proje kapsamındaki okullarda yapılacak uygulamaların diğer okullara model olması, sonrasında tüm okulların benzer standartlara ulaşması hedeflenmiştir. Bu amaçla biz de Erzurum'da her ilçemizde bir okulu çevre dostu okul olarak tespit edip bu çalışmaları başlatmış bulunuyoruz.

Tüm çevre dostu okullarımızda sıfır atık kütüphanesi oluşturduk. Okullarımızın lambalarını değiştirerek sensörlü lambalara dönüştürdük. Tüm bataryalar fotoselli bataryalar ile değiştirildi. Led aydınlatmalar yapıldı. Yine bu okulumuzda da biraz sonra göreceksiniz yağmur suyunun bahçe sulaması için tekrar kullanımı amacıyla depolama sistemi kuruldu. Elektrik, su, doğalgaz kullanımlarının anlık olarak izlenebilmesi için gösterge paneli kuruldu. Öğrencilerinin anlık izleyebileceği ve ara raporları verebilen bir konsol hazırlandı. Çocuklarımız bir gün önce okulda ne kadar tasarruf ettiklerini görebiliyorlar. Takip edebiliyorlar. Kazan sisteminde geri dönüşüm yapıldı. Okullarımızda güneş enerji santrali sistemi kuruldu. Elektriğin bir kısmını koyduğumuz güneş enerji sisteminden faydalanarak kullanıyoruz. Neredeyse %60-%70'e yakın elektrik tasarrufu sağlandı. Ayrıca bunların haricinde öğretmen ve öğrencilerimize yönelik sıfır atık eğitimleri verildi, her sınıfa atık kutuları konuldu. Sıfır atık kalite belgesi almak için okullarımız başvuru yaptı. Çevre dostu 1.000 okul kapsamında tüm öğrencilerimize ve velilerimize yönelik eğitimler verildi, inşallah bu eğitimler sonucunda da zaten çevreye duyarlı olan çocuklarımız daha da duyarlı olacaklar." ifadelerini kullandı.

 

Açılış konuşmalarının ardından program halk oyunları ile devam etti. Ardından okul içerisinde ve okul dışında yapılan uygulamalar ve öğrencilerimizin hazırladığı geri dönüşüm sergisi katılımcılar tarafından gezildi.

08-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-202208-06-2022

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.