ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜZİK ÖĞRETMENLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen yerel hedefler doğrultusunda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu amaçla “Müzik Öğretmenleri İstişare Toplantısı” Erzurum Lisesi konferans salonunda yapıldı
MÜZİK ÖĞRETMENLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen yerel hedeflerden olan “Okullarda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin artırılması.” hedefi doğrultusunda müzik öğretmenleri ile istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Salih KAYGUSUZ, Şube Müdürleri Hüsnü UYANIK, Fatih KARASU ile il merkezinde görev yapan müzik öğretmenleri katıldı.

Toplantıda ilk olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında il çapında müzik dersinde açılan kurs ve egzersizler ve yapılan faaliyetler değerlendirildi. Ardından okullarımızda bu konuda yapılabilecek çalışmalar hususunda öğretmenlerin düşünceleri alındı, projeleri değerlendirildi. İl müdürümüz tarafından 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde “Müzik” dersinin yeri ve önemini belirtildi, vurgulandı.

Sayın Salih KAYGUSUZ planlanan projelerin hayata geçirilmesiyle öğrencilerin okullarda daha çok vakit geçireceklerini ve bu vaktin verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılacağını vurguladı. Sanat eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır diyen Sayın Salih Kaygusuz, “müziksel- ritmik zeka gelişiminin birçok zeka alanına özellikle de matematiksel zeka gelişimine olumlu etkileri olduğunu biliyoruz.  Bu nedenle müziksel-ritmik zekası gelişmiş öğrencilerimiz diğer temel derslerde de başarılı oluyorlar ve bu durum onların akademik başarılarına direkt etki ediyor. Sahneye çıkıp eline mikrofonu alarak bir şarkı seslendiren ya da bir müzik aleti çalarak sahnede kendini ifade eden bir öğrencimizin özgüveni yükseliyor ve bu onun kişilik ve karakter gelişimine pozitif etki ediyor. Kendini arkadaşlarına, ailesine ve öğretmenlerine kabul ettiriyor ve ben buradayım, ben varım deme şansına sahip oluyor. Sanatla uğraşan öğrenci kendine güvenir, olumlu değerleri savunur, sağlıklı ve karakterli bir birey olarak toplumda yer alır. Madde ve teknoloji bağımlılığı ile mücadelede sanatın ve sporun tüm alanlarını kendi lehimize kullanmamız gerekmektedir.”

 Bu çerçevede okullarda açılacak kurs ve egzersizlerin sayısını arttırmalıyız ve daha fazla öğrenci katılımı sağlanmalıyız. Bu konuda okul idarelerinin ve öğretmenlerin daha gayretli olmaları gerekmektedir.

04-01-201904-01-201904-01-201904-01-201904-01-2019

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.