ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİNİK İKLİM ELÇİLERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ SALİH KAYGUSUZ'U ZİYARET ETTİ

Ulusal ve uluslararası alanda sürdürülebilir kalkınma projeleri yürüten Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulu ''Minik İklim Elçileri'' Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih KAYGUSUZ'a projeleri hakkında sunum yapıp Müdürümüz adına yaptıkları fidan bağışına ait sertifikayı takdim ettiler.
MİNİK İKLİM ELÇİLERİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜ SALİH KAYGUSUZ'U ZİYARET ETTİ

Yakutiye Ömer Nasuhi Bilmen Ortaokulu öğrencileri ve Danışman Öğretmenleri Tuba DUMLU GÜLER tarafından yürütülen 'İklim Değişikliği Projeleri' ile toplumsal farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir. Sürdürülebilir kalkınma amaçları arasında yer alan ve günümüzde küresel bir sorun haline dönüşen iklim değişikliğine yönelik, öğrenciler geleceğe dair kaygılarını yetişkinlerle paylaşmak ve seslerini daha geniş kitlelere duyurmak için okul içi ve okul dışında farkındalık eylemleri gerçekleştirmektedir.  

Öğrenciler okul içinde gerçekleştirdiği akran eğitiminin yanı sıra okul dışında da yetişkinlere iklim değişikliğini durdurmak amaçlı bilgilendirmeler yapmaktadır. Nesli tükenme tehlikesi altındaki canlılara ait maskeler tasarlanarak bu canlılara dair gerekli önlemler alınmasına dikkat çekmektedirler. Ağaç ve ormanların önemini vurgulamak için müzik ve dans içerikli etkinlikler gerçekleştirmektedirler. İklim değişikliğine karşı savunmasız durumda olan çocuklarımız yaşadıkları kaygıya dair kendilerini ifade etme fırsatı bulup toplumsal farkındalık oluşturmaktadırlar.

Sürdürülebilir kalkınma amaçlarına yönelik projelerde aktif rol oynayan Danışman Öğretmen Tuba DUMLU GÜLER, Schneider Electric'in katkılarıyla Boğaziçi Üniversitesi ve UN SDSN Turkey ortaklığında düzenlenen 'Öğretmenler 2030:Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Eğitim Programına  davet almış olup öğrencilerini de bu yönde desteklemektedir.  Ayrıca proje sahibi öğretmen ve öğrenciler, iklim değişikliği sorununa çözüm bulmak, uluslararası alanda örnek çalışmalar yürütme ve farkındalık oluşturmak için 89 ülke, 1300 okul, 22.815 eğitim katılımcısının yer aldığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Çözüm Ağının bir girişimi olan Global Schools Programı'na üye olma hakkı elde etmiştir. İlimizi ve bölgemizi uluslararası alanda temsil eden öğretmen ve öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyoruz.

31-05-202231-05-202231-05-202231-05-202231-05-2022

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.