ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ'dan 23 Temmuz Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ'dan 23 Temmuz Mesajı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde ve Kazım Karabekir Paşa'nın desteğiyle 23 Temmuz 1919'da toplanan Erzurum Kongresi'nin 102'nci yılını idrak ediyoruz. 

Anadolu'nun yüreğinde yanan bağımsızlık ateşinin tutuşturulduğu ve milletimizin bütün dünyaya bağımsızlığından hiçbir şart altında ödün vermeyeceğini ilan ettiği Erzurum Kongresi; İstiklal Savaşı'mızın kalesi olmuştur. 

Erzurum Kongresi'nde alınan "Millî sınırlar içinde bulunan vatan parçaları bir bütündür. Birbirinden ayrılamaz. Manda ve himaye kabul olunamaz. ..." kararları Millî Mücadele'mize yön vermiş ve bağımsızlık mücadelemizi başlatmıştır. 

Aziz milletimiz, emperyalistlere vatanını böldürmeyeceğini Erzurum'dan gür bir seda ile duyurmuş ve mücadelesini bir destan yazarak bitirmiştir. 

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Millî Mücadele'mizin aziz kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum! Allah; vatan uğruna can veren şehitlerimizin makamını ali eylesin, gazilerimize sağlık ve afiyet versin!

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.