ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ'un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ'un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler tarafından 1992'de bütün insanların bireysel farklılıklarıyla bir arda yaşaması; aynı temel hakları kullanabilmesi için 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. 

Bilimsel verilere göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde onunu engelliler oluşturuyor. Engelli kardeşlerimizin karşılaştıkları sorunlar sadece onların ve ailelerinin değil,hepimizin ortak sorunudur. Bütün dünyada engellilikle ilgili bir farkındalık oluşturulması açısından bugün, büyük bir fırsat. 

Biz "Üstünlük ancak takvadadır." ve "Müminler bir vücudun azaları gibidir." diyen bir dinin mensuplarıyız. Hep birlikte görmek, yürümek, doymak, ağlamak, gülmek vegeleceğe güvenle bakmak hepimizin ortak paydası. Gerek müntesibi olduğumuz inancımız gerekse kültürel yapımız bize bütün engelleri ortadan kaldırmamız için büyük bir manevi sorumluluk yüklemektedir.

Bizler birer eğitimci olarak milletimizin bütün fertlerinin bireysel özelliklerine göre insan onurundan kaynaklanan haklarını kullanmalarını sağlamakla sorumluyuz. Bunun yolu eğitimden geçmektedir. Çocuklarımıza küçük yaştan itibaren farklılıklarımızın bizi zenginleştiren hazine olduğunu aşılayarak hepimizin huzur içinde yaşadığı bir toplum inşa edebiliriz. 

İnsan merkezli bir medeniyetin mensupları olarak aldığımız tüm kararlarda, attığımız tüm adımlarda "insanı yaşat ki devlet yaşasın" düsturuyla hareket ediyoruz. Adına "engel" denilen farklılıklarımızın hayatlarımızızorlaştırmaması için elimizden gelen her şeyi yapmanın gayreti içerisindeyiz. Biliyoruz ki engelli kardeşlerimizin, çocuklarımızın önlerindeki engelleri kaldırdığımızda yapamayacakları şey yoktur. Sanatta, bilimde, sporda ve diğer bütün alanlarda dünya çapında ortaya koydukları başarılarla bize neler yapabileceklerini açık bir şekilde göstermektedir. Onların önlerine çıkan bütün engelleri aşmaları ve hayallerini gerçekleştirmeleri bizi gururlandırıyor. 

İlimizdeki okullarda eğitim gören öğrencilerimizin çalışmaları, elde ettikleri başarılar da onların imkân sağlandığında neler yapabileceklerini bize gösteriyor.  

Engelli kardeşlerimizin her an yaşama sevincini hissetmesini sağlamak, ülkemizin birliğine, beraberliğine, geleceğine olan inancımızı hep birlikte paylaşmak ve hep birlikte el ele mücadele etmek üzerimize düşen önemli bir vazifedir.

Bu duygu ve düşüncelerle Dünya Engelliler Günü'nün toplumumuzda engellilikle ilgili bir farkındalık oluşmasına, engelli kardeşlerimizin yaşam standartlarının daha iyi hâle gelmesine vesile olmasını temenni ediyorum.  

Son olarak sevgi, saygı, dayanışma ve empati ile hep birlikte inşa edeceğimiz engelsiz bir yaşam diliyorum.

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.