ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu kararın ardından tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak anılmakta, bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenlenerek engelli bireylerin günlük hayatta yaşamış olduğu zorluklara farkındalık yaratılmaya çalışılmaktadır.

Devletimiz, engeli olan vatandaşlarımıza yönelik, eğitim, sağlık, meslek edindirme gibi maddi ve manevi birçok alanda yasal düzenlemeler getirmiş, engelli bireylerin sosyal hayata uyumları konusunda birçok çalışmayı uygulamaya geçirmiştir. Engelli çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim imkânlarından yararlanması, engelli vatandaşlarımızın özel sektörde ve kamu kurumlarında istihdam edilmesi, yaşlıların evde bakım hizmetlerinin sağlanması için son yıllarda ülkemizde reform niteliğinde çok önemli iyileştirmeler yapılmıştır.

İlimizde de Müdürlüğümüze bağlı, özel eğitim okul ve kurumlarımız aracılığıyla, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimize ve yetişkinlerimize; hayata tutunabilmeleri ve daha başarılı olmaları için her türlü ihtiyacı giderme noktasında eğitim hizmeti sunulmaktadır.

İlimizdeki okul ve kurumlarda eğitim gören öğrencilerimizin çalışmaları, elde ettikleri başarıları bizlere gösteriyor ki engelli bireylerimiz kendilerine imkân sağlandığı takdirde, kendilerini en iyi şekilde ifade edebiliyor, yaptıkları işlerde başarılı oluyor ve sosyal hayatın bir parçası olduğunu konusunda zihinlerdeki tüm engelleri ortadan kaldırabiliyorlar. Engelli kardeşlerimizin her an yaşama sevincini hissetmesini sağlamak, ülkemizin birliğine, beraberliğine, geleceğine olan inancımızı hep birlikte paylaşmak, Türkiye’nin yükselmesi için hep birlikte el ele mücadele etmek üzerimize düşen önemli bir vazifedir.

Engelli olmalarına rağmen hayat mücadelesini azimle devam ettiren, spordan sanata, eğitimden çalışma hayatına her alandaki başarıları ile çocuklarımıza ve gençlerimize örnek oluşturan engellilerimiz geleceğe çok daha olumlu ve umutla bakmamıza vesile olmaktadır.  Bu mücadeleyi ortaya koyan tüm engelli kardeşlerimizi canıgönülden tebrik ediyorum.

Bu düşüncelerle engelli kardeşlerimizin bu anlamlı gününü kutluyor, emsalsiz fedakârlıklarda bulunan ailelerine ve engellilerin eğitiminde önemli yeri olan öğretmenlerimize de teşekkür ediyor ve engelsiz bir dünya diliyorum.

 

 

                                                                                                                                         Salih KAYGUSUZ

                                                                                                                                       İl Milli Eğitim Müdürü

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.