ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ'un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih KAYGUSUZ'un 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99'uncu yıl dönümü coşkusunu, heyecanını ve gururunu birlikte yaşıyoruz. Bugün kadim medeniyetimizin istiklal ve istikbal mücadelesinin zafer günüdür. Bugün, hasta adam denilerek yok edilmek istenen milletimizin yeniden dirildiği gündür. Bugün ezilen ve istila edilen bütün dünya devletlerine ilham olan gündür. Bugün;

"Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!" diyenlerin Garb'ın çelik duvarını parçaladığı gündür. Bugün köklü devlet geleneğimizin Türkiye Cumhuriyeti'yle taçlandığı gündür. 

Milletimiz bundan yaklaşık bir asır önce imkân ve şerâitin, çok namüsait bir mahiyette tezahür ettiği bir dönemde iman, azim ve kararlılıkla bütün varlığını ortaya koyarak İstiklal Savaşı'nı zaferle sonuçlandırmıştır. 

Toprağı sıksan şüheda kanı fışkıracak bu coğrafyada 29 Ekim 1923'te ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti; zalimlerin korkulu rüyası, mazlumların umudu olmuştur. Cumhuriyetin ilanıyla milletimiz din, dil, ırk, cinsiyet ve inanç farkı olmaksızın iradesini yönetime yansıtmaya başlamış ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almıştır. 

Cumhuriyet, egemenliğin kayıtsız şartsız millete verildiği yönetim şeklidir. Milletimiz Cumhuriyet sayesinde yönetimde söz sahibi olmuş ve kendi kendini yönetmenin faziletini elde etmiştir. 

Türkiye kurulduğu günden itibaren eğitimde, kültürde, ekonomide, bilim ve teknolojide büyük bir gelişme göstermiş; bölgesinde huzurun, güvenin ve barışın merkezi olmuştur. Bizler bu güven ve huzur ortamını korumak için vatanlarınıcanlarından aziz bilen ceddimizin bize emanet ettiği bu cennet vatana sahip çıkmak, güçlü yarınlarımız için hep birlikte çalışmak azmindeyiz. 

Millî Eğitim Bakanlımız tarafından hazırlanan eğitim-öğretimde büyük bir dönüşümü içeren 2023 Eğitim Vizyonu,Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü olan 2023'te ulaşmak istediğimiz hedefleri içeriyor. Bizler bu hedeflere ulaşma azmi ve gayreti içindeyiz. Eğitim camiası olarak Cumhuriyetimizi güçlü kılacak ve ebede kadar yaşatacak genç nesilleri yetiştirmenin sorumluğunun bilincindeyiz. Cumhuriyet ile elde ettiğimiz kazanımlarımızı güçlendirmek, milletimizin huzurunu ve refahını artırmak, eğitimde, kültürde, sanatta ve bilimde ülkemizi daha ileriye taşımak için var gücümüzle hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. 

Bu duygu ve düşünceler başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanlarını canlarından aziz bilen şehitlerimizi, gazilerimizi ve istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet, minnet ve tazimle yâd ediyorum. 

Eğitim camiamızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.