ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih Kaygusuz´un 12 Mart Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Salih Kaygusuz´un 12 Mart Mesajı

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti´nin temellerinin atıldığı şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 23 Temmuz 1919'da Erzurum Kongresi'ni şehrimizde gerçekleştirmiş, kurtuluşa ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yol, 12 Mart 1918'de düşman işgalinden kurtarılan Erzurum'dan geçmiştir. 

Erzurum; Nene Hatun´un şahsında Türk kadınının kahramanlığının simgeleştiren, Aziziye Tabyaları'nda işgalcilerin hayallerini suya düşüren, tarih boyunca milletimizin yüzünü ağartan, milletimizin zaferlerini bayraklaştıran, Anadolu´nun düşmeyen kalesi ve Mülk-i İslamın kilidi olan bir serhat şehridir.

Geçmişte bu kutlu şehir, bu büyük millet nasıl milletimizin bölünmez bütünlüğüne ve vatan toprağına göz dikenlere gereken dersi vermişse bugün de yarın da bu ülkeye göz dikenlere aynı dersi verecek güç ve kudrettedir. 12 Mart tarihi ayrıca aziz milletimizin verdiği destansı istiklal mücadelesinin kelimelere en güzel şekle büründüğü metin olan İstiklal Marşı'mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'miz tarafından 'milli marş' olarak kabul edilişinin de yıldönümüdür.

Erzurum'un Düşman İşgalinden Kurtuluşu, İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü vesilesi ile aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, tüm Erzurumlu hemşehrilerimin "Kurtuluş Bayramını" kutluyorum. 

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.