ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'un Erzurum Kongresi'nin 100. Yıldönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'un Erzurum Kongresi'nin 100. Yıldönümü  Mesajı

Erzurum, eski çağlardan beri birçok medeniyetin kavşağı konumunda olmuş kadim bir şehirdir. Ancak asıl kimliğini Türklerin Anadolu'yu yurt edinmeleriyle kazanır. Bu tarihten sonra da "Mülk-i İslam'ın kilidi" olur.

            23 Temmuz 1919'da düzenlenen Erzurum Kongresi'nde amaç vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığıdır. Çünkü kongrede alınan kararlar memleketin tümüyle ilgilidir. Bu açıdan bakıldığında denebilir ki Erzurum Kongresi, Amasya Genelgesi'nde ortaya konan "Milletin istiklalinin yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." İlkesinin ilk fiili teşebbüsü, kayıtsız şartsız bağımsız bir ülke vurgusunun yapıldığı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı bir kilometre taşıdır.

            Bugün Kurtuluş Savaşı'mızın ruhunu ortaya koyan ve şuurunu yansıtan Erzurum Kongresi'nin 100. yılını idrak etmenin gururunu yaşıyoruz. Bu kutlamalardaki yegâne gayemiz milli birlik ve beraberliğimizi sağlamlaştıran ve adına tarih dediğimiz toplumsal hafızanın muhafazasıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Erzurum Kongresi'nin 100. Yılını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, 100. Yıl etkinliklerinin bir bayram havası içinde geçmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum. 

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.