ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Görsel Sanatlar Öğretmenleri İstişare Toplantısı Yapıldı

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen yerel hedefler doğrultusunda çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu amaçla “Görsel Sanatlar Öğretmenleri İstişare Toplantısı” Erzurum Lisesi konferans salonunda yapıldı
Görsel Sanatlar Öğretmenleri İstişare Toplantısı Yapıldı

Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen yerel hedeflerden olan “Okullarda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin artırılması.” hedefi doğrultusunda görsel sanatlar öğretmenleri ile istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Salih KAYGUSUZ, Müdür Yardımcısı İsmail YEŞİLYURT, Şube Müdürü Fatih KARASU ile il merkezinde görev yapan görsel sanatlar öğretmenleri katıldı.

Toplantıda ilk olarak 2018-2019 eğitim öğretim yılında il çapında görsel sanatlar dersinde açılan kurs ve egzersizler ve yapılan faaliyetler değerlendirildi. Ardından okullarımızda bu konuda yapılabilecek çalışmalar hususunda öğretmenlerin düşünceleri alındı, projeleri değerlendirildi. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde “Görsel Sanatlar” dersinin yeri ve önemini belirtildi, vurgulandı.

“Sanatsal beğeniden yoksun kalmış bir insanın bir yanı eksiktir. “

Sayın Salih KAYGUSUZ planlanan projelerin hayata geçirilmesiyle öğrencilerin okullarda daha çok vakit geçireceklerini ve bu vaktin verimli ve kontrollü bir şekilde kullanılacağını vurguladı. Sanat eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır diyen Sayın Salih Kaygusuz, “çocuklarımızın zeka gelişiminde en önemli ayaklardan birinin görsel zeka gelişimi olduğunu biliyoruz. Görsel zekası gelişmiş öğrencilerimiz diğer temel derslerde de başarılı oluyorlar ve bu durum onların akademik başarılarına direkt etki ediyor. Çocuklarımızın görsel zeka gelişimi içinse görsel sanatlar öğretmenlerimize çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Diğer bir husus ise estetik düşünme becerisidir. Estetik; bir kaynak ya da yetenek sorunu değil bir bakış açısıdır. Daha estetik çözümler sunmak için daha fazla parasal kaynağa, daha ileri teknolojiye sahip olmak  gerekmez. Estetik bir anlayış meselesidir, her insan daha estetik çözümler, ürünler üretebilmek için kendini geliştirebilir. Her öğrencimizin estetik düşünme becerisini geliştirmek için çabalamalıyız. Sanatla uğraşan öğrenci kendine güvenir, olumlu değerleri savunur, sağlıklı ve karakterli bir birey olarak toplumda yer alır.”

 Bu çerçevede okullarda açılacak kurs ve egzersizlerin sayısını arttırmalıyız ve daha fazla öğrenci katılımı sağlanmalıyız. Bu konuda okul idarelerinin ve öğretmenlerin daha gayretli olmaları gerekmektedir.

28-12-201828-12-201828-12-2018

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.