ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ESERİNDE İMZASI OLMAYAN TEK SANATKÂR

24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Erzurum'da da törenlerle kutlandı.   
ESERİNDE İMZASI OLMAYAN TEK SANATKÂR

24.11.2023 Cuma günü saat 09.30'da İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ tarafından Havuzbaşı'ndaki Atatürk Anıtı´na çelenk sunulmasıyla başlayan Öğretmenler Günü Kutlama Programı, saat 10.00'da Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Millî İrade Salonu'nda  düzenlenen programla devam etti.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Öğretmenler Günü Programı"na; Erzurum Valisi Mustafa ÇİFTÇİ, Ak Parti Erzurum Milletvekilleri Selami ALTINOK ve Mehmet Emin ÖZ, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Metin DÜZ, İl Millî Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ, İl Emniyet Müdürü Kadir YIRTAR, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Görevi başında şehit edilen öğretmenlerin slayt eşliğinde hayatlarının anlatıldığı sunumun ardından göreve yeni başlayan ve emekli olan öğretmenler adına birer konuşma yapıldı.

 ÖĞRETMENLER BİR GÜN DEĞİL 365 GÜN HATIRLANMALI

İl Millî Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada: "Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Bugün yemin ederek öğretmenliğe ilk adımını atacak olan genç öğretmenlerimize 'evinize, ailenize hoş geldiniz' derken, emekli olan bütün öğretmenlerimize de bugüne kadar sunmuş oldukları değerli katkılar nedeniyle teşekkür ediyor, bundan sonraki hayatlarında sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam diliyorum.

 

Ülkemizin ve insanlığın geleceğinin emanet edileceği genç nesillerin 'okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, millî ve manevî değerlerine bağlı' bireyler olarak yetişmeleri için kırmadan, kızmadan, kendilerine bahşedilen özel ve güçlü bir sabırla insan yetiştiren ve tüm zorluklar arasında 'iyi ki öğretmenim' diyen koca yürekli öğretmenlerimin Öğretmenler Günü'nü kutluyor; ülkemin eğitim ağacının dalında onlar gibi bir yaprak olmaktan duyduğum gururu bir kez daha tekrar ediyorum. Ben de iyi ki öğretmenim!" ifadelerini kullandı.

 

 

"ASLİ GÖREV; FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR, İRFANI HÜR NESİLLER YETİŞTİRECEK OLAN ÖĞRETMENLERİMİZDEDİR."

Programda, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Erzurum Valisi Mustafa ÇİFTÇİ, dünya üzerinde insanlığın gelişimine katkı sağlamış mesleklerin başında öğretmenlik mesleğinin geldiğini söyledi.

Vali ÇİFTÇİ, konuşmasına şöyle başladı:

"Öğrenme ihtiyacıyla okula adım attığımız günden itibaren ailemiz kadar üzerimizde emeği bulunan, belleğimizde silinmez hatıralarla yer edinen, öğrenmeye muhtaç gönülleri tecrübesiyle donatarak yarınlara hazırlayan bir mesleğin temsilcisi olan öğretmenlerimizi en kalbî duygularla selamlıyorum. Dünya üzerinde insanlığın gelişimine katkı sağlamış pek çok meslek vardır. Bu doğrultuda öğretmenlik mesleğini diğer tüm mesleklerden ayrı düşünmek gerekir. Yaratılmışların en şereflisi, insan; en yenilmez kuvvet, bilgi; en vazgeçilmez hizmet, eğitim olarak baktığımızda öğretmenliğin değerini bir nebze daha idrak etmiş oluyoruz. 'Madde karanlığı, akıl nûru ile; cehalet karanlığı, ilim nûru ile; nefis karanlığı marifet nûru ile; gönül karanlığı da aşk nûru ile aydınlanır.' diyor Hacı Bektaş-ı Velî. Bizler tarihiyle, değerleri ve vicdanıyla büyük bir milletin varisleri olarak, küçük yaşlardan itibaren öğretmenlerimize emanet edilen; milletimizin umudu, aydınlık yarınlarımızın teminatı olan evlatlarımızı eğitim ile öğretmenlerimiz ile aydınlatıyoruz."

Türkiye Yüzyılı'nda, ülkemizin aydınlık yarınlara doğru yol almasını sağlayacak anahtar; sizin elinizdedir, diyerek konuşmalarını sürdüren Vali ÇiFTÇİ, şunları ekledi: "Ben eminim ki; her biriniz, bu topraklara olan vicdan borcumuzu memleket aşkıyla yoğurarak samimiyet ve özveriyle çalışmak suretiyle, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına cevap verebilen, millî ve manevi değerlerini benimseyip özümsemiş bireyler yetiştirmek için onurlu bir sorumluluğa sahip olduğunuzun bilincinde ve heyecanı içindesiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vatandaşı olmaktan daima iftihar eden gençler yetiştirmek için, kültürümüzün bekası için, umudumuz: Türk gençliğinde, asli görev ise; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirecek olan öğretmenlerimizdedir."

Vali ÇİFTÇİ konuşmasını sonlandırırken "Millet Mektepleri'nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal'e başöğretmenlik ünvanının verildiği bu önemli günde, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; üzerimde hakkı olan kendi öğretmenlerimi, bayrağın dalgalandığı her yerde bizi bekleyen yürekler var diyerek şehit düşen tüm öğretmenlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, dar-ül bekaya uğurladıklarımıza Rabbimden rahmet niyaz ediyorum." dedi.

 Programda ayrıca AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin ÖZ, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN de günün önemine dair birer konuşma yaptı. Programın sonunda Vali ÇİFTÇİ, emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerini takdim etti. Cumhuriyetimizin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen "Cumhuriyet'in 100. Yılına Işık Tutan Öğretmenler" konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi. Program aday öğretmenlerin yemin töreniyle son buldu.

 

25-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-202325-11-2023

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.