ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erzurum’un Robotları Samsun´da Yarışacak

“13. Uluslararası MEB Robot Yarışması” bu yıl 10-12 Nisan 2019 tarihlerinde 19 Mayıs 1919´un 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Samsun´da yapılacak. Erzurumlu öğrenciler de tasarladıkları robotlarla de yarışma için Samsun’da olacaklar. 
Erzurum’un Robotları Samsun´da Yarışacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) iş birliğinde düzenlenecek olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın teması “Yapay Zeka” olacak. 16 ülkeden 6002 katılımcı geliştirdikleri 3 bin 489 robot ile yarışmaya başvuru yaptı. 

Tasarladıkları robotlarla yarışmada Erzurum’u temsil edecek takımlardan Erzurum Anadolu Lisesi ve Atatürk Endüstri Meslek Lisesi takımı öğrencileri, yarışma öncesi robotlarıyla birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret ederek çalışmaları hakkında İl Milli Eğitim Müdürümüze bilgi verdiler, hedeflerini anlattılar. Erzurum Lisesi takımı “mini-sumo ve tasarla-çalıştır, Atatürk Endüstri Meslek Lisesi takımı ise çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, tasarla-çalıştır” kategorilerinde yarışmaya 16 robotla katılım gösterecekler. İl Milli Eğitim Müdürümüz yarışmaya katılacak öğrencileri makamında kabul ederek yarışma için başarılar diledi ve bu çalışmaların tüm gençlerimize örnek olmasını temenni ettiğini,  ilerleyen yıllarda ilimizi daha yüksek katılımla temsil edilmesi gerektiğini belirterek; “Erzurum 2023 Eğitim Vizyonu’nda belirlediğimiz “Okullarda proje tabanlı faaliyetlerin artırılması.” Hedefimiz doğrultusunda tüm ilçelerimizde Robotik Kodlama sınıflarımızı açtık, şu anda 50 sınıfımızda kodlama ve stem eğitimleri verilmekte. Bu sayede öğrencilerimiz eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetişecek ve ilerleyen yıllarda bu tür yarışmalarında daha çok takımımız ilimizi temsil edecek. Öğrencilerimize Samsun’da yapılacak yarışmada başarılar diliyorum ve bundan sonra da her türlü desteği vereceğimiz konusunda kendilerini temin ediyorum.  Yeter ki onlar yapmak, geliştirmek, tasarlamak, yarışmak istesinler.” dedi.

05-04-201905-04-2019

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.