ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERZURUM'DAN 6 OKUL TEKNOFEST'TE FİNALDE

2023 yılı TEKNOFEST'e finale kalan okullar ve projeler açıklandı. 27 Nisan-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul'da ve 30 ağustos-3 Eylül tarihlerinde Ankara'da yapılacak TEKNOFEST'e Erzurum'dan 6 okul finallerde yarışacak.
ERZURUM'DAN 6 OKUL TEKNOFEST'TE FİNALDE

2023 yılı TEKNOFEST'e Erzurum'dan başvuran okullardan Aziziye Anadolu İmam Hatip Lisesi, Süheyla Sıtkı Alp Özel Fen ve Anadolu Lisesi, Sabancı İlkokulu, Ziya Gökalp Anadolu Lisesi, Özel Güneş Kız Fen Lisesi ve Emel Çatal Anadolu Lisesi finale kaldı.

TEKNOFEST finalinde yarışacak okullardan Aziziye Anadolu Lisesi Roket Takımı ile Emel Çatal Anadolu Lisesi İHA takımı, Aziziye İlçe Millî Eğitim Müdürü Nurullah Yavilioğlu ile Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'u ziyaret edip projeleri hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'a bilgi verdiler.

Emel Çatal Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencileri Ahmet Yasir Tavlaşoğlu ve Hayrünisa Arıkapan, danışman öğretmenleri Esra Kirazoğlu ile birlikte yaklaşık 1,5 yıldır üzerinde çalıştıkları proje sayesinde havada otonom olarak yakıt ikmali yapabilen insansız hava araçları projeleri ile bu yıl TEKNOFEST İHA alanına müracaat ettiler. Yazdıkları proje raporu ile raporlama aşamasında Türkiye 1.si oldular. Takımda yer alan 11.sınıf öğrencisi Ahmet Yasir Tavlaşoğlu "Bu proje, 9.sınıftan beri hayalimdi. 2 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Son yıllarda İHA'lar konusunda ülkemiz büyük ilerleme katetti. Ancak İHA'larda önemli olan şey yazılım. Bizim projemiz sayesinde İHA'lar havada yakıt ikmali yapabilecek, böylece İHA'ların havada kalma süresi artacak. İlk raporumuz 12. olmuştu. Son raporumuz ise Türkiye 1.liğini aldı. Şu an tasarladığımız proje ile TEKNOFEST genç girişimci alanında yolumuza devam edeceğiz. Sonrasında projemizin patentini alıp ülkemiz için çok önemli projelerde yer almak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Öte yandan Aziziye Anadolu Lisesi Roket Takımı da 500 başvuru arasından finale kalan 27 projeden biri oldu. Aynı zamanda Doğu Anadolu'dan finale kalan tek proje olarak büyük bir başarı sağladı. Roket takımında yer alan öğrencilerden Büşra Taşkesenligil "Biz takım olarak 2 yıldır çalışıyoruz. 6 arkadaşız. Bize yol gösteren bir danışman öğretmenimiz var. Roket takımımız bu yıl Azim H-71 roketiyle Roket yarışmasına başvurmuş, ÖTR (ön tasarım)- KTR (kritik tasarım)-AHR (atışa hazırlık) aşamalarını başarıyla geçerek Erzurum'da bu aşamaları tamamlayan tek takım olmayı başarmıştır. Takımımız böylelikle Türkiye'de bu aşamaları başarıyla geçen toplam 27 takım arasına girdi.  25-29 Nisan tarihleri arasında TEKNOFEST ve Roketsan tarafından Aksaray'da düzenlenecek olan Türkiye finallerine katılma hakkı elde ettik." ifadelerini kullandı.

Öğrencileri ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz konuşmasına şöyle devam etti: " Başarılarınız daim olsun. Umarım sayınız artar. Erzurum artık eğitimde ilk 10'da yer alıyor. Her alanda olduğu gibi proje tabanlı çalışmalarda da ilk 10'un içindeyiz. Bu öğrencilerimizin başarılarının çok farklı bir anlamı var. Çünkü öğrencilerimiz diğer arkadaşlarına rol model oluyorlar. Arkadaşlarına biz de yapabiliriz özgüvenini kazandırmış oluyorlar. Böylece güzel ve başarılı işler yapanların sayısı artıyor. TEKNOFEST gençliği yetişiyor. Sizlerin Türkiye'nin önemli projelerini yapan ekiplerin içinde yer alacağınıza inanıyorum. Gelişmiş ülke olmak, söz sahibi olmak bu projeler sayesinde olacak. Her iki ekibe de yürekten başarılar diliyorum."

Aziziye İlçe Milli Eğitim Müdürü Nurullah Yavilioğlu ise konuşmasında destek veren İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür edip öğrencilerle gurur duyduğunu belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

27-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-202327-04-2023


Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.