ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERZURUM’DA İL İZLEME ARAŞTIRMASI YAPILDI

“Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme Araştırma ve Geliştirme Projesi” kapsamında Erzurum genelinde 98 okulda 3548 öğrenci ile İl İzleme Araştırması’nın ilk adımı atıldı.
ERZURUM’DA İL İZLEME ARAŞTIRMASI YAPILDI

5. Sınıf öğrencilerine yönelik yapılan araştırmada öğrencilerin yenilenen müfredatla birlikte kazanımları edinme düzeylerinin tespit edilmesi, eksik öğrenmelerin sebepleriyle birlikte belirlenmesi, öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilere geri bildirim verilmesi amaçlandı. Araştırma kapsamında 27 Aralık 2017 Çarşamba günü Türkçe ve matematik derslerinden; 28 Aralık 2017 Perşembe günü ise fen bilimleri dersinden toplam 3 oturumda testler uygulandı.

Uygulamanın değerlendirilmesine yönelik de öğrenci, öğretmen ve yöneticilere 5 Ocak 2018 tarihine kadar e-anketler uygulanıp veriler toplanacak. Araştırma sonucunda ilgili kişilere geri bildirim verilirken her okulun da güçlü ve zayıf yönlerine yönelik bir rapor hazırlanacak. Araştırma sonucunda hiç bir şekilde öğrenci, sınıf, okul veya ilçe sıralaması yapılmayacak. Ölçme Değerlendirme Merkezlerinin yapacakları çalışmalar ile artık öğrencilerin hangi sınavdan hangi notu aldıkları değil eksik öğrenmelerinin sebepleri tespit edilecektir.

İl İzleme Araştırmaları kapsamındaki bu ilk çalışma Erzurum genelinde örneklem olarak seçilen okullardaki 5. sınıf öğrencilerine yapıldı. Uygulamanın 2018 yılı Nisan ayında Erzurum’daki bütün 5. sınıf öğrencilerine, sonraki yıllarda ise kademli olarak 6 ve 7. sınıf öğrencilerine yapılması planlanmaktadır.

Söz konusu araştırmanın istenildiği şekilde yürütülmesi konusunda özverili çalışma yürüten Ölçme Değerlendirme Merkezi Ekibine, okul yöneticilerine ve öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

02-01-201802-01-201802-01-2018

 

 

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.