ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERZURUM’DA 23 NİSAN COŞKUSU

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin kuruluşunun 99´uncu yıl dönümü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Erzurum2da büyük bir coşkuyla kutlandı.
ERZURUM’DA 23 NİSAN COŞKUSU

utlama programı  ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz’un  Havuzbaşı Atatürk Anıtı´na çelenk sunulması ve saygı duruşuyla başladı. Çelenk sunum töreni akabinde yaptığı konuşmada Sayın Salih Kaygusuz şu sözlere yer verdi;

      “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıldönümünü,  Türkiye ve dünyadaki tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum. Bu anlamlı gün, 23 Nisan 1920’de “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla kurulan Meclisimizin açılış yıldönümü ve aynı zamanda geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için bir bayram olarak kutlanmaktadır.

      Aziz milletimiz zamanın tüm egemen güçlerine karşı emsali görülmemiş bir mücadele vererek küllerinden yeniden doğuş destanı yazmış, bunu da 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisini Ankara’da kurarak tescil edip, tüm dünyaya ilan etmiştir. Yüce Meclisimiz, geçmişte nasıl ki bu ülkenin istiklalini sağlamış ve istikbalini yeşertmişse bugünden sonra da demokrasimizin, milli iredemizin sönmeyen meşalesi ve milletimizin en büyük umut kaynağı   olarak yarınlarımıza ışık tutmaya devam edecektir.

Cumhuriyetin kurulması ne kadar önemli ise onun geliştirilmesi, korunması ve sürekliliği de en az o kadar önem arz etmektedir. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk çocuklarımıza ve gençlerimize “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz.” dediği tarihi mesajıyla birlikte 23 Nisan’ı “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”  olarak  hediye etmiştir.

      Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza imkanlar oluşturmak, onları vizyon sahibi bireyler olarak yetiştirip milli manevi değerlerle donatmak zorundayız. Bu çalışmalar onlar için bir lütuf değil aksine bizler için üst düzey bir sorumluluktur. Hz. Ali; “Çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştirin.” veciz sözü ile biz eğitimcilerin vizyonunu ortaya koymuştur. Bizler de eğitim camiası olarak aileleri tarafından bize emanet edilen çocuklarımızı bu şuurla geleceğe taşımak için mücadele etmekteyiz.

      Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini, bize bu vatanı armağan eden şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Tüm çocuklarımızın bayramını tekrar kutluyor, dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesini diliyorum.”

Kutlamalar Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonunda yapılan programla devam etti. Programa; Erzurum Valisi Okay Memiş, 9. Kolordu Komutanı Tümg. Veli Tarakçı, Jandarma Bölge Komutanı Tümg. Ahmet Hacıoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, kurum amirleri, aileler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve Tatbikat İlkokulu öğrencilerinin işaret dili eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte Bölgelerle Kültür Folklor Gösterisi, Anadolu Ateşi Dans Gösterisi, Atatürk’e Sesleniş Orotoryosu, Kafkas Halk Oyunları Gösterisi, Erzurum Erkek Bar Oyunları Gösterisi icra edildi ve bir çok şiir seslendirildi. Program Erzurum Sayın Valisi Okay Memiş ve diğer protokol üyeleri sahneye çıkarak prpgramda yer alan öğrencileri tebrik ettiler bayramlarını kutladılar ve hatıra fotoğrafı çektirdiler.

24-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-201924-04-2019

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.