ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"CUMHURİYETE DOĞRU"

Millî Eğitim Bakanlığımızca Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen "Cumhuriyete Doğru" tiyatro oyununun Erzurum'daki gösterimi büyük beğeni topladı.


Millî Eğitim Bakanlığının Cumhuriyetimizin 100. yılı projeleri kapsamında VAKIFBANK sponsorluğunda hazırlanan "CUMHURİYETE DOĞRU" adlı tiyatro oyunu 25 Kasım Cumartesi günü dev sanatçı kadrosu ile Ankara MEB Şura Sahnesi'nde perdelerini açtıktan sonra, Millî Mücadele'nin başlangıcının sembollerinden olan Samsun'dan başladığı turnesine Erzurum'da devam etti.

Erzurum Vali Yardımcısı Ahmet ÖZDEMİR, 9.Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümg. Tevfik ALGAN, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent ÇAKMAK, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer AYNALI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, Millî Eğitim Bakan Danışmanı Doç. Dr. İbrahim SARITAŞ ile il protokolünün katılımlarıyla, Millî Mücadele'yi anlatan "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro oyunu, 70 kişilik dev kadrosu ile Erzurum Devlet Tiyatrosu'nda sahnelendi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Türk Milleti'ni arkalarına alıp Millî Mücadele'yi başlatarak Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl kurduklarını gözler önüne seren tiyatro eseri, Bora SEVERCAN tarafından yazıldı ve yönetildi. Koreografide Özgür ADAM İNANÇ ve Serhat GÜDÜL'ün imzaları bulunan tiyatro oyununun orijinal müzikleri ise Selim ATAKAN tarafından bestelendi. Proje yapımcılığını Volkan SEVERCAN üstlenirken, proje danışmanlığını ise Doç. Dr. İbrahim SARITAŞ yaptı. Oyunun yazımı aşamasında tarihsel gerçekliklerin doğru yansıtılması için Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan 15 kişilik bir arşiv araştırması ekibi çalıştı.

110 kişilik dev bir sanatçı kadrosu ile Başrollerini Serdar Yeğin, Gülen Karaman, Erhan Yazıcıoğlu, Ahmet Yenilmez, Zuhal Yalçın, Levent Özdilek, Şebnem Özinal, Ziya Kürküt, Sefa Zengin, Yiğit Yapıcı ve Volkan Severcan'ın paylaştığı oyun, Millî Mücadele'mizi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatıyor.

05-12-202305-12-202305-12-202305-12-202305-12-202305-12-2023

 

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.