ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi'nin Kültür Kervanı Programı Tarık Buğra Paneli

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 20 farklı ilden gelerek Anadolu Mektebi Kültür Kervanını oluşturan katılımcılarının sunumları ile hazırlanan Tarık Buğra paneli, 13 Mayıs 2022 tarihinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Anadolu Mektebi'nin Kültür Kervanı Programı Tarık Buğra Paneli

Erzurum İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz'un  "Anadolu Mektebi tarafından Kültür Kervanı projesi kapsamında düzenlenen panele hoş geldiniz. Güzel ülkemizin dört bir yanından gelen değerli misafirlerimizi burada ağırlamaktan son derece memnunuz. Ayrıca babası Erzurumlu olan Tarık Buğra'nın konu edinildiği panelin şehrimizde düzenlenmesinden mutluluk duyuyorum. Anadolu Mektebi, öğrencilerin milli ve manevi değerlerini tanımalarına ve bu ilkeleri benimsemiş yazarları okumalarını sağlamaktadır. Erzurum eğitimde hedefleri olan bir şehirdir. Bu hedeflere giden yolda öğretmen ve okul idarecilerimizin çok büyük emekleri bulunmaktadır. Bu programın gerçekleşmesinde emeği olan tüm arkadaşlarımı kutluyorum." ifadeleri kullandığı açılış konuşmasının ardından öğrencilerin sunumlarına geçildi.

Panel başkanlığını Erzurum'dan Firdevs Demirel'in üstlendiği programda İzmir'den Talip Gültekin, Çorum'dan Sevgi Nur Özen, Kahramanmaraş'tan Hatice Kübra Özyeşildağ ve Konya'dan Betül Gencer, Tarık Buğra ile ilgili hazırladıkları sunumları izleyenlerle paylaştı. Atatürk Üniversitesinden Prof. Dr. Erdoğan Erbay, sunumlar sonrası yaptığı değerlendirmede  "Tarık Buğra'nın anlattıklarına baktığımızda  Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçişte resmî tarihin anlatamayacağı, 'Anadolu insanının macerasını' görürüz. Buğra'nın yazdığı roman ve hikayeler; bizlere siyasi iniş çıkışların, ekonomik değişimlerin nasıl olduğunu görme imkanını sunar. Tarık Buğra'yı okurken diline, üslübuna ve özellikle kullandığı kelimelere dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kullandığı güzel dile sahip çıkmamız gerektiğine inanıyorum." dedi ve Tark Buğra'nın Türkçeyi en iyi kullanan yazarlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Sağlık Eski Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ise "Anadolu Mektebi sözünü, Erzurum'a kadar taşıdığınız için çok teşekkür ediyorum. Buradaki gençleri ve mükemmel tabloyu görünce umudum çok arttı. Kanaatim şu son 10 yılın gençlerle alakalı olan entelektüel faaliyetlerinde Anadolu Mektebinin adı en başta geliyor. Okumak güzel ama kıymetli ve özel yazarları okumak çok daha güzel. Bizim yaşlarımızda umudun yenilenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu hayırlı işe elimizden geldiğince destek vermeye devam edeceğiz. Gençler bizim bugünümüz ve yarınımızdır.. Böylesi hayırlı bir faaliyetin içinde olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum." sözleri ile Anadolu Mektebi faaliyetlerinin önemine değindi ve bir Erzurumlu olarak şehrinde yazar okumaları yapılmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.
Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü "Mektebin içinde olan 3-4 yıl çalışan öğrenci ve öğretmenlerimiz bilir ki; Anadolu Mektebi kitlesel bir faaliyet değildir. Bir ömür sürecek bir faaliyettir. Hepimiz bir inancın mensubuyuz, bilinçli veya bilinçsiz hep bir amacımız vardır. Hayat, sanki bir eğitim programının içinde sürekli kalmaktır. Anadolu Mektebi, bu konuya bir atıf yapmaktadır. Uzun vadeli bir iştir. Uzun vadeli bu işin mensupları tarafından yönetilmesi ise ciddi emek istemektedir. Erzurum'da özel bir çalışma oluyor, Anadolu Mektebi bir model olarak var olmakta.  Güzel yaşamak gökte uçan bir kuş ise o kuş Anadolu Mektebi faaliyetidir. Anadolu Mektebi öğrencisi hangi mesleği seçerse seçsin en iyisini yapmaya çalışır, bunun bilincindedir. Yaptığı her işin en iyisini yapmaya çalışır. Biz kimiz kendimizi tanıyacağız, hangi milletin, kültürün, toplumun mensubuyuz bunu çok iyi bileceğiz. Kendi kültür ve toplumunu tanıyan Anadolu Mektebi öğrencilerinin içerisinden toplumuna ve sorunlarına duyarl, faydalı ve çözüm odaklı akademisyenlerimiz, yazarlarımız, düşünce adamlarımız çıkacaktır." sözlerine yer verdiği konuşmasının sonunda Erzurum' da Anadolu Mektebi faaliyetleri kapsamında çalışan idareci, öğretmen ve  öğrencilere teşekkür etti.
İl Müdürümüz Sn. Salih Kaygusuz 'un da katıldığı panelde  Bakanımız Sn. Recep Akdağ, Erzurum Valisi Sn. Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mehmet Sekmen, Başkan Vekili Sn. Fevzi Polat, Ak Parti İl Başkanı Sn. Mehmet Emin Öz, Yakutiye Belediye Başkanı Sn. Mahmut Uçar, Palandöken Belediye Başkanı Sn. Muhammet Sunar, ETÜ Eski Rektörü Sn. Muammer YAYLALI, kurum müdürleri, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrencilerimiz yer aldı.

Programın ardından Kültür Kervanı kafilesi, Erzurum'u daha yakından tanımak üzere, tarihi ve kültürel mekanlara düzenlenen şehir gezisine katıldı.
14-05-202214-05-202214-05-202214-05-202214-05-202214-05-202214-05-202214-05-202214-05-202214-05-2022

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.