ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kursu Erzurum'da Başladı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün düzenlediği Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kursu Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde başladı
Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kursu Erzurum'da Başladı

Erzurum Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde düzenlenen "Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kursu 7 ilden (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Şanlıurfa, Samsun ve Erzurum) 479 kişinin katılımıyla başladı.

 

Programa; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Esat Tektaş, Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz ve şube müdürleri katıldı.

 

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, programda yaptığı konuşmada: "Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kursu, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonunda 7 pilot ilimizde yürütmeye başladığımız bir faaliyet. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla çalışma kapsamında yaşadığımız çağda ve pandemi sonrasında çocuklarımızın yaşadığı sorunları, aile içi iletişim ve uyum konularında bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bugün bize bilgiyi aktaran, öğreten öğretmenden çok; öğrencilere millî bilinç kazandıran, ahlaki değerlerimizi çocuklarımıza kazandırmak için çaba sarf eden öğretmenlere ihtiyacımız var. Biz büyük bir medeniyetin devamıyız ve bu medeniyetin de şu anda öncüsüyüz. Bizim medeniyetimiz her şeyden önce İslam kültürü medeniyetidir. Bu medeniyet, Anadolu irfanı diye mayalanmış bir örnektir. Eğitim çalışmalarımızda millî, manevi, ahlaki ve insani kültürel değerlerimizi öne çıkararak Anadolu irfanını göz önüne alarak bu değerlerimizi çocuklarımıza kazandırmalıyız. Aile ayakta duracaksa Anadolu irfanıyla ayakta duracak. Batı'nın kriterleri ile değil, bizim kendi öz kriterlerimizle ayakta duracak. Çocuklarımıza ahlaki değerlerimizi aktararak ve içinde bulunduğumuz medeniyetimizin değerlerini onlara aşılayarak ailemizi koruyabiliriz. Gerçek benliğimizden kaynaklanan sevgi ve muhabbetle ve samimiyetle aile müessesemizi koruyabiliriz. Onun için Aile Okulu çalışmamız, Bakanlığımızın nereye dokunmamız gerektiği konusunda bize bir vizyon oluşturacaktır." açıklamasını yaptı.   

 

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger: "Türkiye'nin 7 ilinden Erzurum'a gelen öğretmen arkadaşlarımla adının telaffuz edildiği ilk günden itibaren bizde büyük bir heyecan uyandıran 'Aile Okulu' projemizin açılış toplantısında olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Daha önce tecrübe etmediğimiz bir pandemi süreci geçirdik. Bundan sonraki ömrümüzde aynı süreci yaşar mıyız, onu da bilmiyoruz. Salgın süreci ailelerin ve aile bireylerinin birbirlerini tekrar tanıma süreciydi. Bu süreçte aile içinde ortaya çıkan uyuşmazlıklar bizi bu projenin hazırlanmasına itti. Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer'in talimatıyla Bakan Yardımcımızın önderliğinde bu projeyi hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Aile, toplumun vazgeçilmez unsurudur. Bu eğitimi 8 ana başlıkta planladık ve 7 pilot il belirledik. Yaklaşık 479 katılımcıyla başladığımız eğitici eğitimi kursunu burada gerçekleştireceğiz. Proje halk eğitim merkezleri ya da Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü üzerinden yürütülecek. Sizler burada aldığınız eğitimle illerinizde eğitici eğitimi sürecini yöneteceksiniz." şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz: "Geçmişten bugüne taşıdığı kültürel mirasıyla bir marka olan şehrimizin, eğitim alanında da öncü şehirlerden biri olması için aralıksız çalışıyoruz. Bu eğitimin şehrimizde yapılması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Dünyada kurumlar, değerler hızlı bir değişim ve dönüşüm geçiriyor. Millet olarak çağın hastalıklarına karşı elimizdeki en büyük imkân, tüm saldırılara rağmen varlığını güçlü bir şekilde devam ettiren aile kurumumuzdur. Aliya İzzetbegoviç'in güzel bir sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum: 'Batı, hayatımızın bütün karelerine hâkim oldu. Henüz yeterince nüfuz edemediği bir aile yapımız kaldı.' Mukaddes aile ocağının yaşatılması, tehditler karşısında korunması son derece önemlidir. Bağımsızlık mücadelemizin meşalesinin yakıldığı Erzurum'da ülkemizin eğitimine yön verecek bu eğitimin yapılması oldukça anlamlı. Bu nedenle geleceğimiz adına çok umutluyuz ve sizleri şehrimizde ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bu eğitimin, ülkemizin geleceğinin inşasında yol gösterici olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

29-03-202229-03-202229-03-202229-03-202229-03-2022

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.