ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum İl Finali Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu arasında imzalanan İş birliği protokolü kapsamında ilkokul ve Ortaokul öğrencilerine yönelik 5. Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası Erzurum İl Finali gerçekleştirildi.
5. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum İl Finali Yapıldı

Palandöken Mümtaz Turhan Anadolu Lisesi Spor Salonu'nda düzenlenen İl Finalinde 10 kategoride 20 ilçeden 88 ilkokul ve 89 ortaokul öğrencisi olmak üzere 177 öğrencimiz öğrencisi ter döktü. Her kategoride 1. olan öğrenciler, 5.Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonası'nda ilimizi temsil edecekler.

Törene Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, Aziziye İlçe Millî Eğitim Müdürü Nurullah Yavilioğlu, Palandöken İlçe Millî Eğitim Müdürü Seyfullah Karapınar, Yakutiye İlçe Millî Eğitim Müdürü Cihan Kıvanç, şube müdürleri, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği 5. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Erzuurm İl Finali açılışında konuşan Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, " Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum İl finaline hoş geldiniz. Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimiz için her yıl birbirinden farklı bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinlikler düzenliyoruz. Bunlardan biri de bu yıl 5.sini gerçekleştireceğimiz Akıl ve Zekâ Oyunları Finali'dir.

5 yıldır uygulamakta olduğumuz ERBAP çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle öğrencilerimizin fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu bağlamda ilçelerimize ve okullarımıza eylem planlarını gönderdik ve öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak için çeşitli eğitimler düzenledik. 2019'dan bugüne kadar 3 bin öğretmenimize akıl ve zekâ oyunları eğitimi verdik. Öğretmenlerimiz de okul öncesinden liseye kadar bütün kademelerde öğrencilerimize zekâ oyunları eğitimleri verdiler. Bu eğitimler sayesinde binlerce öğrencimiz bilişsel gelişimleri açısından önem arz eden akıl ve zekâ oyunlarıyla tanıştı.

Bu yıl 5.sini gerçekleştirdiğimiz Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum Finali'nde yarışacak öğrencilerimiz önce kendi sınıflarındaki, sonra okullarındaki turnuvalara katılıp ilçelerinde 1. olarak buraya geldiler.

2019'da ilkini düzenlediğimiz akıl ve zekâ oyunları finaline 7 ilçemizle katılmıştık. Bugün 20 ilçemizden 88 ilkokul ve 89 ortaokul öğrencisi olmak üzere 177 öğrencimiz ile turnuvaya katılıyoruz. 

Turnuvada ilkokul öğrencilerimiz mangala, pentago, küre, qbitz, ekuilibrio alanlarında; ortaokul öğrencilerimiz ise küre, mangala, pentago, reversi ve kulami alanlarında olmak üzere 10 kategoride yarışacaklar.

Biliyoruz ki finalin kaybedeni yok. Turnuvaya katılan öğrencilerimiz bizim gönlümüzün birincisi. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum Finali'nde dereceye giren öğrencilerimiz ilimizi temsilen Türkiye finallerinde yarışacaklar. Öğrencilerimizin geçen yıl olduğu gibi bu yılki Türkiye finallerinde de başarılı olacaklarına gönülden inanıyorum. Öğrencilerimizi Türkiye finallerinde ilk 3'te görmeyi ümit ediyorum.

Bu vesileyle Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum Finali'nin düzenlenmesinde emeği geçen idarecilerimize, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Yarışmacı öğrencilerimize başarılar diliyor, herkesi muhabbetle selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Küre İlkokul Kategorisinde, Yakutiye Sabancı İlkokulundan Mustafa Kayra Yılmaz, Q-Bitz İlkokul Kategorisinde, Yakutiye Kültür Kurumu İlkokulundan Miraç Talha Şentürk, Pentago İlkokul Kategorisinde, Aziziye Vali Vefik Kitapçıgil İlkokulundan Mehmet Cevdet Bacanlı, Mangala İlkokul Kategorisinde, Yakutiye Şükrüpaşa Şehit Kadir Kayveni İlkokulundan Ali İçöz, Equilibrio İlkokul Kategorisinde Aşkale 3 Mart İlkokulundan Fatmanur Turan 1. oldu.

 

Mangala Ortaokul Kategorisinde Yakutiye Sabancı Ortaokulundan İremsu Yoladı, Reversi Ortaokul Kategorisinde, Oltu Cumhuriyet Ortaokulundan Ebru Altaş, Pentago Ortaokul Kategorisinde Aziziye Dadaşkent Ortaokulundan Abdullah Çiçek, Küre kategorisinde Aziziye Dadaşkent Ortaokulu Kağan Ortauzun, Kulami Ortaokul kategorisinde, Aziziye Dadaşkent Ortaokulundan Ahmet Efe Sürek 1'inci oldu.

27-04-202327-04-202327-04-2023

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.