ERZURUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum İl Finali Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tüm Akıl ve Zekâ Oyunları Federasyonu arasında imzalanan İş birliği protokolü kapsamında ilkokul ve Ortaokul öğrencilerine yönelik 4. Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası Erzurum il finali gerçekleştirildi.
4. Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Erzurum İl Finali Yapıldı

Erzurum İbrahim Hakkı Fen Lisesi spor salonunda düzenlenen İl Finalinde 5 kategoride 19 ilçeden 130 ilkokul ve ortaokul öğrencisi ter döktü. Her kategoride 1. olan öğrenciler, 10-11-12 Haziran 2022'de Diyarbakır'da gerçekleştirilecek olan 4.Akıl ve Zekâ Oyunları Türkiye Şampiyonasında ilimizi temsil edecekler.

Törene Erzurum İl Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. İbrahim Hakkı Tör, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Erzurum İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile "Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği 4. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası açılışında konuşan Millî Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, "Erzurum olarak farklı alanlarda birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliklerde öğrencilerimizin isteğine, heyecanına, azmine şahitlik etmek bizlere gerçekten büyük bir mutluluk veriyor. Günümüzde eğitim, bilim ve teknolojide hızlı değişimler görülmektedir. İnsanlar bu hızlı değişim karşısında çözüm üretme ve yeniliklere uyum sağlama çabası içerisindedirler. Günlük hayatta karşımıza çıkan problemlere ya da bilinçli olarak düzenlenmiş problemlere yaratıcı, özgün ve farklı çözümler ortaya koymak, alternatif çözüm yolları ve cevaplar üretebilmek, bireyin hem kendisi hem de yaşadığı toplum için farklı ve sıra dışı kazanımlar sağlamasının temelini oluşturuyor.

Akıl ve zekânın, insanların ömürleri boyunca en çok ihtiyaç duydukları yeteneklerin başında geldiğini biliyoruz. Bu sebeple çocukların zihnen gelişmesi için erken yaşlardan itibaren zekâ oyunları eğitimlerinin verilmesi gerekir. İşte Akıl ve Zekâ Oyunları da öğrencilerimizin akademik olarak gelişimlerini desteklerken onların nitelikli zaman geçirmesine de katkıda bulunuyor.

İlimizde akıl ve zekâ oyunları, ERBAP'ın 3. ana amacı olan "Öğrencilerimizin fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini sağlamak" doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda öğrenci ve eğitici eğitimleri, okul, ilçe, il turnuvaları yapılmaktadır. Her ilçemizde ve hemen her okulumuzda zekâ oyunları eğitimini tamamlamış öğretmenlerimiz bulunmaktadır. Eğitimler Bakanlığımızın çevrim içi eğitimleri, İl Millî Eğitim Akıl ve Zekâ Oyunları formatörleri, Zekâ Oyunları Federasyonu usta eğitmenleri tarafından verilen yüz yüze eğitimler şeklinde devam ediyor.

Bu yıl 4.sü düzenlenen Türkiye Akıl ve Zekâ Oyunları Turnuvası Erzurum İl finaline ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz katıldı. Bu finalde öğrencilerimiz ilkokulda; mangala, pentago, küre, equilibrio, q-bitz, ortaokulda ise kulami, reversi, mangala, pentago, küre kategorilerinde yarıştılar. Turnuvanın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Küre İlkokul Kategorisinde, Sabancı İlkokulundan Muhammed Emre Daşdemir, Q-Bitz İlkokul Kategorisinde, Vali Vefik Kitapçıgil İlkokulundan Mehmet Akif Utuş , Pentago İlkokul Kategorisinde, Vali Vefik Kitapçıgil İlkokulundan Muammer Efe Çakmak, Mangala İlkokul Kategorisinde, Kültür Kurumu İlkokulundan Aysu Bezginoğlu , Equilibrio İlkokul Kategorisinde Sabancı Ortaokulundan Tuana Evsa Get 1. oldu.

Mangala Ortaokul Kategorisinde Tekman Taşkesen Nurullah Saraç Ortaokulundan Nursima Özler, Reversi Ortaokul Kategorisinde, Karaçoban Duman Ortaokulundan Irmak Keleş, Pentago Ortaokul Kategorisinde Sabancı Ortaokulundan Nurefşan Akbulut, Küre kategorisinde Horasan İnkılap Ortaokulu Zeynep Çapkın, Kulami Ortaokul kategorisinde, Pazaryolu Konak Yeri Ortaokulundan Abdussamet Köroğlu 1'inci oldu.

06-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-202206-04-2022

Muratpaşa Mahallesi Merkez Yönetim Caddesi Eski Valilik Konağı Kat4 P.K. 25100 Yakutiye / ERZURUM - 0 442 234 48 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.